Składowanie towarów metodą FIFO

W poprzednich artykułach szczegółowo opisaliśmy różne mechanizmy transportowania ładunków. Dzisiaj prezentujemy jeden z najważniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych regałów, w którym najczęściej wykorzystuje się wspomniany w tytule mechanizm FIFO.

Regał przepływowy, to nic innego jak klasyczny regał paletowy, wyposażony w specjalne rolki transportujące, których system opiera się na jednej z 4 zasad transportu towaru wewnątrz regału.

Regał przepływowy najczęściej pojawia się przy układzie tzw. FIFO. W przypadku składowania towarów tego typu, to co weszło do światła regału jako pierwsze, również jako pierwsze regał opuszcza. Pojęcie przepływowości towaru zostało zaczerpnięte właśnie ze sposobu transmisji towaru.

Regały przepływowe najczęściej wykorzystywane są do składowania towarów spożywczych, o krótkim czasie przydatności, co za tym idzie, charakteryzujących się szybką rotacją zapasów.

Jak składować towar spożywczy?

Konstrukcja regałów przepływowych opiera się na bazie rolek/ wałków, za pomocą których odbywa się płynny transport palet wzdłuż dróg transportowych. Przy wykorzystaniu mechanizmu grawitacyjnego palety umieszczone na czele regału, pod względem masy i odpowiedniego kąta ułożenia półek rolkowych transportowany jest na koniec regału, gdzie jako pierwszy zostanie odebrany przez wózek transportujący. Dzięki dwukierunkowej obsłudze regałów przepływowych możliwe jest zaoszczędzenie czasu, a także podniesienie wydajności systemu składowania.

Regał przepływowy- budowa

Regał przepływowy składa się ze stalowego stelaża, w którym poprzecznie umieszczono ruchome rolki. W ramach dodatkowego wyposażenia regału wykorzystuje się specjalne profile zabezpieczające ładunek przed ewentualnym upadkiem, zderzeniem. Również często wykorzystuje się specjalne układy rolek ciernych, które regulują prędkość przemieszczania się palet wzdłuż korytarza.

regały przepływowe

Inna zasadą, na podstawie której funkcjonuje regał przepływowy jest zasada LIFO tzw. ostatnie weszło, pierwsze wyszło. W tym przypadku są to tzw. regału Push-back, w których również mechanizm funkcjonuje opiera się przede wszystkim na ruchomych rolkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *