Regały wspornikowe. Zastosowanie

Choć z zewnątrz są do siebie podobne, każdy magazyn jest inny. Różnicuje je przede wszystkim rodzaj magazynowanego towaru, który wymusza na nas zagospodarowanie przestrzeni oraz wybór odpowiednich urządzeń. Dopasowanie magazynu do rodzaju składowanego towaru to również odpowiednia analiza logistyczna na poziomie samego transportu ładunków. W przypadku gdy nasz magazyn charakteryzuje się multiskładowaniem, należy w szczególny sposób zadbać o segmentację przestrzeni z logicznym i jasnym wyróżnieniem stref.

W poprzednich artykułach szczegółowo zaprezentowany został sam proces logistyczny, przedstawiliśmy także kilka rodzajów systemów składowania. Dzisiaj przyszedł czas na magazyny wielkoformatowe, niewymiarowe do składowania towarów o niestandaryzowanej długości.

regały wspornikowe (dłużycowe)

Regały wspornikowe, inaczej nazywane dłużycowymi przeznaczone są do składowania towarów wieloformatowych– rur, tarcic, blach czy profili. W zależności od masy składowanego ładunku, obsługa regałów wspornikowych może być ręczna, a także mechaniczna. Do obsługi regałów wykorzystuje się głównie wielokierunkowe wózki widłowe, a w przypadku ciężkich ładunków oraz przy układzie choinkowym wykorzystywane są suwnice.

Regały wspornikowe umożliwiają obustronny dostęp do składowanego ładunku, pod warunkiem odpowiednio dobranej stopy regału.

Różnorodne parametry techniczne rzutują na typologie regałów dzieląc je na bardzo lekkie, lekkie, średnie do 500kg nośności, ciężkie do 2.5 tonu, kończąc na bardzo ciężkich, gdzie nośność wynosi ponad 3.5 tony na jedno ramię.

Do zalet regałów wspornikowych należy przede wszystkim możliwość składowania towarów o wielkoformatowych gabarytach oraz usprawnienie procesów ich składowania. Dodatkowo z uwagi na konstrukcję regałów do dłużyc możliwe jest kompleksowe zagospodarowanie magazynu- zarówno w procesie składowania, jak i samej jego konstrukcji. Nie rzadko zdarza się, że regały te przy wyposażeniu w dodatkowe zadaszenie stanowią element konstrukcji nośnej całej hali magazynowej.

regały wspornikowe

Na ich podstawie możliwe jest również budowanie podestów magazynowych. Ponadto, kompleksowa obsługa z każdej strony regału, bez konieczności przemieszczania ładunków tak, jak występuje to w przypadku składowania towarów na paletach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *