Przenośnik rolkowy

Jednym z najpopularniejszych rodzai urządzeń przeznaczonych do transportu bliskiego jest wykorzystanie przenośników rolkowych. Ich funkcjonalność pozwala na sprawny transport różnego rodzaju towarów- zarówno w opakowaniu, w kartonach czy gotowych na paletach. Nie są przystosowane do transportu produktów sypkich. W tym wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się przenośniki taśmowe.

Z uwagi na możliwość dopasowania urządzeń do wymagań magazynu, a także samą ich konstrukcję panele przenośników mogą być ułożone pod różnym kątem, co czyni je idealnym przykładem przenośników grawitacyjnych.

Zasada działania grawitacji w tym wypadku jest oczywista- przenośnik rolkowy umieszczony jest pod minimalnym kątem względem podłoża. Stelaż przenośnika obniża się o kilka stopni, a ciężar towaru transportowanego sam ześlizguje się po rolkach do miejsca docelowego.

W przypadku wykorzystywania transportu przenośnikowego w regularnej linii transportu można przenośnik wyposażyć w dodatkowy silnik, który napędzać będzie rolki.

Przenośniki rolkowe posiadają możliwość montażu dodatkowych elementów takich jak bandy, które zabezpieczają towar przed upadkiem z linii, ograniczniki, kończąc na specjalnych separatorów, które w połączeniu z systemem weryfikacji i skanowania towaru umożliwiają sprawną segmentacje towarów oraz jego podział na odpowiednie sektory magazynowe.

Przenośnik rolkowy do kartonów- realizacja WDX

W zależności od potrzeb, przenośniki rolkowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Przy wyborze należy zastanowić się przede wszystkim and specyfiką transportowanych towarów- ich gabarytami oraz wagą. Jak wskazuje wielu producentów rolki przenośników w zależności od rodzaju linii (prosta lub spiralna) wykonane mogą być zarówno z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej (bardzo ważne aby materiał nie wchodził w reakcje z transportowanymi produktami), aluminium czy PCV.

Większość systemów składowania opiera się właśnie na pracy regałów wykorzystujących transport rolkowy. Do głównych systemów transportu nalezą metody najczęściej wykorzystywane w systemach logistycznych LIFO, FIFO oraz FEFO (Kilka słów o FIFO, LIFO i FEFO)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *