Perspektywa finansowa- budowa magazynu czy wynajem

Coraz więcej współczesnych przedsiębiorstw uznaje za niezbędne wykorzystywanie powierzchni magazynowych. Niestety budowa własnego obiektu przeznaczonego do przechowywania produktów może okazać się pracą długotrwałą oraz bardzo kosztowną. Czy w związku z tym lepszym rozwiązaniem będzie wynajem odpowiednio dostosowanej hali i wykorzystywanie jej w roli magazynu?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wbrew pozorom nie może być jednoznaczna. Na to, jakie rozwiązania magazynowe będą najbardziej odpowiednie wpływa znaczna ilość czynników. Trzeba je dokładnie przeanalizować, by móc stwierdzić, która opcja będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Jeśli branża, w której działamy charakteryzuje się stosunkowo dużą zmiennością, to wynajem obiektu magazynowego może okazać się najwłaściwszą decyzją. Umowa dotycząca wynajęcia przystosowanej do przechowywania produktu hali, może być podpisana na okres minimalnie 3 lata. Okres ten nie jest oczywiście w żaden sposób regulowany przez przepisy prawne, jednak praktyka pokazuje, że wynajem magazynu na okres krótszy, jest w naszych realiach niemal niespotykany.

Wynajem powierzchni jest uważany za szczególnie korzystne rozwiązanie w sytuacji, w której firma swoje funkcjonowanie opiera na współpracy z jednym dużym klientem. W takim przypadku bezpiecznym postępowaniem będzie wynajęcie magazynu tylko na okres trwania współpracy z kontrahentem.

Przykładowa oferta wynajmu regału znajdziesz na stronie producenta regałów magazynowych WDX.

Nie można również zapominać, że wynajem magazynu to rozwiązanie generujące znaczne koszty, które w wielu przypadkach mogą zostać uznane za nieopłacalne. Budowa własnego obiektu jest sporą inwestycją i wymaga znacznego wkładu finansowego, jednak w późniejszym okresie inwestycja zwraca się, a nawet może generować dodatkowe zyski. Budowa obiektu magazynowego jest szczególnie polecana firmom, które dysponują już własną działką inwestycyjną. Okazuje się bowiem, że wysokie ceny nieruchomości gruntowych mogą okazać się elementem decydującym o opłacalności przedsięwzięcia.

Ogromną zaletą, jaka wiąże się z budową powierzchni magazynowej od podstaw, jest możliwość pełnego dopasowania do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Zwłaszcza możliwość postawienia obiektu o idealnie odpowiadającej nam powierzchni to spora korzyść. Koszty związane z utrzymaniem niewykorzystywanego w pełni obiektu mogą znacząco obciążać przedsiębiorstwo. Nowoczesne rozwiązania magazynowe pozwalają na stosunkowo szybką rozbudowę hal. Dzięki temu nie musimy budować większych budynków z myślą o tym, że być może w przyszłości będą przydatne. Z łatwością będziemy mogli na bieżąco dokonywać modernizacji i rozbudowy powierzchni magazynowej i dopasowywać obiekt do naszych aktualnych potrzeb.

Niestety budowa magazynu jest czasochłonna. Często samo zdobycie odpowiednich pozwoleń i skompletowanie niezbędnej dokumentacji, pozwalającej na rozpoczęcie inwestycji, może potrwać nawet kilka lat. W takiej sytuacji wynajem magazynu może być dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na sprawne funkcjonowanie firmy w okresie przejściowym. Zazwyczaj jednak, w przypadku rozwiązań długoterminowych, które mają służyć naszej firmie więcej niż 5-10 lat, budowa magazynu okazuje się nieporównywalnie bardziej opłacalna niż wynajmowanie drogich i nie zawsze w pełni dopasowanych do naszych potrzeb obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *